Web lists-archives.com

[PHP] تهديدات امنيتي و مشکلات ناشي از ويندوز هاي کرک شده
معمولا سيستم عامل‌هاي ويندوزي که برروي رايانه‌ها استفاده مي‌شود، از نسخه‌هاي غيراصلي و غيراورجينال هستند. اين موضوع مشکلات امنيتي و آسيب‌پذيري زيادي را به‌دليل استفاده از کرک و دستکاري ويندوز ايجاد مي‌کند، ضمن اينکه اکثر اين نسخه‌ها امکان دريافت آپديت‌ها و پشتيباني مايکروسافت را ندارند، اين مشکلات که حتي با استفاده از بهترين آنتي ويروس‌ها هم حل نمي‌شود، به مرور زمان باعث افت سرعت، هنگ کردن‌هاي مکرر و ناپايداري سيستم مي‌شود.
امروزه انجام تمام امور بانکي و غيره توسط رايانه‌هاي شخصي انجام مي‌شود و امنيت در فضاي اينترنت امري ضروري است. هرچه تکنولوژي پيشرفت مي‌کند، خطرات و عوارض جانبي زندگي در دنياي ديجيتال نيز گسترش پيدا کرده و تعداد سودجويان و سارقين اطلاعات بيشتر مي‌شود و از روش‌هاي مختلفي براي تخريب، سرقت اطلاعات و درآمدزايي نامشروع استفاده مي‌کنند.
اولين گزينه‌اي که به ذهن کاربران رايانه‌هاي شخصي و سازمان‌ها در مقوله امنيت اطلاعات مي‌رسد، نصب نرم‌افزاري امنيتي يا همان ضدويروس از يک شرکت معتبر و به‌روزرساني لحظه به لحظه آن است. اما نکته اينجاست که وجود قوي‌ترين نرم‌افزارهاي امنيتي در يک بستر ناامن بي‌فايده است.
نبايد از ياد برد که هر نرم‌افزار رايانه طبق منطق مشخصي بر اساس سيستم عاملي که روي آن نصب شده، اجرا مي‌شود و زماني که سيستم عامل کاربر نواقص و ايرادهاي امنيتي داشته باشد، نرم‌افزار امنيتي کاربرد چنداني ندارد.
افرادي که وقت و انرژي زيادي را صرف توليد فايل‌هاي Crack و از بين بردن محدوديت‌هاي نرم‌افزارها و سيستم عامل‌ها به طور رايگان مي‌کنند، قطعاً با دليل مشخص و حساب‌شده‌اي اقدام به اين کار کرده‌اند. 
دسترسي به رمزهاي عبور مربوط به سايت‌هاي مختلف، اطلاعات حساس بانکي و پست الکترونيکي، عکس‌هاي شخصي و فايل‌هاي محرمانه يا خصوصي بخشي از خطري است که هر رايانه ناامني را تهديد مي‌کند.
متاسفانه در کشور ايران که اکثر کاربران رايانه‌هاي شخصي و سازماني از سيستم عامل ويندوز استفاده مي‌کنند، به دليل تحريم‌ها، نبود امکانات براي تهيه نرم‌افزارهاي اصل، عدم آگاهي از تفاوت نرم‌افزارهاي اصلي با غيراصلي و نبود زيرساخت فرهنگي براي پرداخت هزينه بابت کالايي که به راحتي مي‌توان آن را با هزينه‌اي ناچيز کپي کرد، موجب شده بخش کثير کاربران از ويندوز‌هاي Crack شده و نسخه‌هاي غيراصلي استفاده کنند.


 
تفاوت‌هاي نسخه‌هاي اصلي ويندوز با نسخه‌هاي غيراصلي:
·     معمولاً Source‌هايي که کاربران توسط آن ويندوز را نصب مي‌کنند از منابعي همچون Torrent و يا ديگر سايت‌هاي به اشتراک‌گذاري فايل‌ها تهيه مي‌شود. معتبرترين شرکت‌هاي داخلي که ويندوزهايي غيراصلي (با منشائي غير از شرکت توليدکننده – مايکروسافت) و بدون محدوديت را با قيمتي بسيار پايين در اختيار کاربران مي‌گذارند نيز قابل اطمينان نيستند و حتي اگر ادعايي بر Untouched بودن آن کنند، نمي‌توان از دستکاري‌نشده بودن آن سورس‌ها اطمينان حاصل کرد.
·     رفع محدوديت‌هاي ويندوزها معمولاً توسط اجراي فايل‌هاي Crack توليدشده توسط افرادي ناشناس صورت مي‌پذيرد؛ اجراي فايل‌هاي Crack دروازه‌اي هميشگي در کامپيوتر به روي آن افراد باز مي‌کند که نرم‌افزار امنيتي و آنتي‌ويروس نيز نمي‌تواند از اين امر جلوگيري کند.
·     استفاده از Windows Update که مايکروسافت روزانه و يا هفتگي در اختيار کاربران قرار مي‌دهد بسيار حائز اهميت است و نه‌تنها ايرادهاي شناسايي‌شده ويندوز را برطرف مي‌کند، بلکه امکانات جديد و به‌روزرساني‌هاي مفيدي را در اختيار کاربران قرار مي‌دهد.
 
ديگر مزاياي استفاده از نسخه اصلي ويندوز:
1.    پايداري بيشتر در مقايسه با نسخه‌هاي جعلي
2.    امنيت بيشتر در مقابل بدافزارها و حملات
3.    امکان دريافت به‌روزرساني‌ها به صورت واقعي
4.    پشتيباني مايکروسافت
5.    امکان استفاده هميشگي از جواز ويندوز
6.    دريافت نرم‌افزارهاي کاربردي از مايکروسافت که نياز به ويندوز اصل Windows Genuine دارند
7.    توانايي تشخيص و عيب‌يابي به وسيله مرکز اعمال Action Center بدون نياز به تعويض‌هاي مکرر سيستم عامل نسبت به نمونه کپي
8.    افزايش کارآيي و سرعت رايانه
 
از جمله معضلاتي که براي شرکت‌هايي همچون مايکروسافت در ايران وجود دارد، مشکل فقدان يک نمايندگي رسمي براي فروش محصولات آنها به شکل قانوني و رسمي است. اين امر موجب آن شده که نه‌تنها بازار محصولات اين شرکت‌ها در ايران از دست برود، بلکه سالانه مبالغ بسيار زيادي را به دليل استفاده غيرقانوني از محصولاتشان متضرر شوند.
اين موضوع فضا را براي سودجويي برخي شرکت‌ها و افراد فراهم کرده تا با عرضه محصولات به ظاهر اصلي (و بعضا در جعبه و بسته‌بندي مشابه و حتي همراه با هولوگرام شرکت توليدکننده) در بازار و سايت‌هاي اينترنتي اقدام به کلاهبرداري و يا سوءاستفاده از عدم اطلاع افرادي کنند که قصد بهره‌مندي از مزاياي نسخه‌هاي اصلي را دارند و دليل اين مسأله عدم آشنايي خريداران سازماني و شخصي با نحوه استعلام لايسنس (نسخه اصلي) خريداري‌شده از شرکت توليدکننده (و نه فروشنده) به طور مستقيم است.
اين موضوع در فروش محصولات اصلي مايکروسافت در بازار‌هاي غيررسمي، فروشگاه‌ها و وب‌سايت‌هاي اينترنتي به دفعات مشاهده شده، به نحوي که نسخه‌هاي کرک‌شده در قالب جعبه‌هاي اصلي با حاشيه سود بسيار بالايي براي فروشگاه‌ها در بازار عرضه مي‌شوند.
در برخي موارد نيز لايسنس‌هاي موقت يکساله و يکبار نصب (فعالسازي) به عنوان نسخه اصلي مادام‌العمر به مشتري ارائه مي‌شوند. جالب‌تر آنکه بعضا اسم و نام هيچ شرکتي در پشت اين جعبه‌هاي چاپ‌شده در ايران وجود ندارد و اين موضوع امکان هر گونه پيگيري و دريافت پشتيباني را از خريدار سلب مي‌کند.
 
لطفا در راستاي فرهنگ سازي استفاده از نسخه هاي اصلي و قانوني نرم افزار ها و آشنايي با تفاوت ها و مزاياي اين نسخه ها اين متن را براي ديگران نيز ارسال فرماييد